Glütensiz Diyet Faydalı mı, Zararlı mı?

Sanki her 10 yılda bir toplum olarak biz bazı yiyecekleri yerden yere vurmayı ve diğerlerini övmeyi seçiyoruz. Şimdi de hedefimizde glüten var; birkaç yıl önce muhtemelen, ekmeğin yapışkan dokusunun bir adı olduğunu bile bilmiyordunuz. Glüten adı verilen, glütenin ve gliadin olmak üzere iki kimyasalın temas ettiği ve bir bağ oluşturduğu zaman oluşan bir proteindir.

diyet
diyet

Glüten Hakkında Yanlış İddialar

Bugünkü buğdayın, geçmişteki buğdaylardan daha fazla glüten içerdiğine dair bir kanıt yok. Fakat Glüten karşıtı plancılara inanılırsa, insan sağlığı inanılmaz derecede kötüye gidiyor. Obeziteden kansere kadar değişen sıkıntılara neden olduğunu iddia ediyorlar. Fakat tıp uzmanlarına göre, özellikle kilo kaybı yaratmak için glütensiz bir diyet reçetesi, gerçekte yanlış bir beslenme rejimini tetikliyor.

Glütensiz bir diyeti izleyen insanlar, genellikle çok miktarda karbonhidratı çıkarır, bu nedenle kilo kaybını görmek şaşırtıcı olmaz. Aynı zamanda, glütensiz bir diyetin popülaritesi ile insanlar ideal olarak, çok fazla abur cubur yemeden, daha fazla meyve, sebze ve yağsız et ürünleri tüketir. Bunu glüteni ortadan kaldırmadan da yapabilir ve muhtemelen aynı sonuçlardan bazılarını görebilirsiniz.

diyet yapmak
diyet yapmak

Glüteni hayatınızdan çıkarma mutlu bir sindirim sisteminin anahtarı olabilir. Elbette, ama sadece çölyak hastalığınız veya meşru glüten duyarlılığınız varsa. Aksi halde, sağlığınızı geliştireceğine dair hiçbir kanıt yoktur, aslında tam tersi olabilir. Tahıllarla yapılan pek çok ürün, bazı vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiştir, bu nedenle glüten almamanız folik asit gibi temel besin maddelerini atlayabileceğiniz anlamına gelir.

Vücudunuzun muhtemelen ihtiyacı olup olmadığını anlamaksızın glütensiz hale getirmek faydalı değildir. Sağlıklı bir glütensiz diyet yapabilirsiniz, ancak diyetinizin glütensiz olması sağlıklı olacağınız anlamına gelmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir