Gerçekten Kuru Temizleme Yapmanız Gereken Şeyler

Çoğumuz giysi etiketlerini tam anlamı ile okumak istediğinde, kuru temizlemeye göndermeyi gerektirmeyecek ürünlerde bile üstünkörü bir öneri olarak  “Sadece Kuru Temizleme” ifadesi ile karşılaşır. Çamaşırlarınızın yaşamını biraz daha kolay hale getirebilmek için, her zaman kuru temizleyicilere götürülecek olan öğelerin bir listesini derledik.

Temizleyicilere Neler Gitmeli?

1- Koyu renkli ipekler: Bazı ipekler sağlam elle yıkamaya dayanabilmesine rağmen, daha koyu renkli olanlar leke bırakma, solma eğilimindedir. Küçük bir ipek parçasını ıslatıp beyaz kâğıt havluyla kurutun; arkada herhangi bir renk bırakırsa kesinlikle temizleyicilere götürün.

kuru temizleme
kuru temizleme

2- Astarlı giysiler: Hatırlanması kolay bir kural; elbise, ceket, etek vs astarlı ise riske girmemenizdir.

3- Takım Elbiseler: Elde yıkama gibi bir hataya düşmeyin, kuru temizleme ile yalnızca pantolon ve ceketinizi daha canlı tutmakla kalmaz, ömürlerini de uzatırsınız.

4- Boncuklu, pullu, süslü eşyalar: Onları bir yıkama döngüsüne atmak felaketle sonuçlanabilir. Ayrıntıları tehlikeye atmayacak derin bir temizlik için, aksesuarları olan eşyalarınızı kuru temizleyicilere verin.

5- Pilili etek ve pantolonlar: Hiç şüphe yok ki kuru temizleyicilere gitmesi lazım. Katları ve pilileri korumakla birlikte profesyonel kuru temizleyicilerin deforme olanları kurtarabilecek makineleri de vardır.

takım
takım

6- Nazik ve sentetik malzemeler: Bazı etiketlerde el ile yıkamanın güvenli olduğu söylenilmesine rağmen, rayon ve şifon gibi nazik, sentetik kumaşların ısıya maruz kaldıklarında küçüldüğü biliniyor ve sonuç olarak en iyisi kuru temizlemedir.

7-Deri ve süet: Bazıları elde yıkayabileceğinizi iddia etse de, sevdiğiniz giysileri kuru temizleyicilere bırakın. Kumaşta çatlak, kırışıklıklar için endişelenmeniz gerekmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir