Egzama Nedir?

İnsanlarda en sık görülen cilt hastalıklarından birisi egzama hastalığıdır. Yetişkin insanlarda son derece yaygı görülen egzama her türlü kızarıklık, su kabarcıkları ile dolu, kahverengi renklerine sahip ve kalınlaşmış deri hastalığı olarak ifade edilir. Egzama tür olarak çok önemlidir. El egzaması çok sık görülür. Basit kuruluk şeklinde başlayan el egzaması, lekeli, kızartılı, kabuklanan, şişlikler halindedir.

Egzama
Egzama

Egzamanın görülme nedenleri dikkate alındığında insanların uzun süre kimyasala temas etmesi, çok defa su ile yıkanması, çok kuru ve soğuk hava, sabunlar, deterjanlar, çözücüler, temizlik maddeleri, kimyasallar, kauçuk eldiven elde egzama görülmesine neden olur. Egzama olan insanlarda öncelikli olarak hastalığın nüksetmesini gerektiren nedenlerin iyi şekilde irdelenmesi gerekir.

Egzama Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Egzamalar, dış etkenlerce tetiklenen, içsel tetiklenen ve mantara bağlı olmak üzere 3 aşamalıdır. Egzama tedavisinde öncelikli olarak enfeksiyon tespit edilmesi durumunda antibiyotik tedavisi uygulanır. Krem ya da merhem formundan ilaçlar kullanılır. Her iki tedavi şeklinde de iyileştirmeyi hızlandırmak için elleri tahriş eden kimyasal ve diğer ürünlerden uzak durulmalıdır.

egzama nedir
egzama nedir

Egzamadan korunmak için el sağlığına önem vermelisiniz. Bunun için bulaşıklarınızı makinede yıkamalısınız. Kendi ellerinizi yıkarken de ne soğuk ne de sıcak su yıkamamalısınız, ılık su ile durulama yapılmalıdır. Soğuk hava döneminde ise el çatlamalarına ve kuruluğa engel olmak için eldiven kullanmalısınız. Aynı zamanda cilt tipinize uygun olarak nemlendirici kullanmalı dönem dönem doktora gitmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir