Buzdolabındaki Yemek Kokusundan Nasıl Kurtulabilirim?

Bazı zamanlar yemeklerin kokusu buzdolabına siner. Dolabın kapağı açılarak bu kokudan kurtulmak istenir ancak bu sefer de kötü koku etrafa yayılır. Peki, buzdolabında bu tip kötü kokuların sinmemesi için ne yapılabilir? İşte yapılabilecekler:

buzdolabı kokusu
buzdolabı kokusu
  • Buzdolabındaki kötü kokuyu gidermek için koku moleküllerini emen bazı maddelerden destek alınabilir. Bu maddelerden en sık kullanılanı süttür. Bir kap içine buzdolabına koyulacak süt ile kötü kokudan kurtulabilirsiniz.
  • Bir başka çare de çay demidir. Çay demi soğutularak bir kaba koyulur. Bu kaba ayrıca bir limon dilimleyerek koyarsanız kötü kokuları emdiği gibi limon sayesinde güzel bir koku yayılacaktır.
  • Vanilya da kötü kokuları emen ve güzel bir koku yayılmasına yardımcı olan maddedir. Bir çay tabağı içine koyulacak vanilya kötü kokuları ortadan kaldıracaktır.
  • Yukarıdakilere ek olarak karbonat, öğütülmüş kahve, pirinç, kavun kabuğu gibi maddeler de dolabınızdaki kokuyu giderecektir.
buzdolabı temizliği
buzdolabı temizliği
  • Eğer tüm bu önlemlere karşın hala istenen sonuç alınamıyorsa o zaman dolabın içi tamamen boşaltılmalı ve iyice temizlenmelidir. Buzdolabının fişi çekildikten sonra yapılacak temizlikte çıkarılabilen parçalar musluk altında deterjanla iyice yıkanmalıdır.
  • Buzdolabının içi de iyice temizlendikten sonra dolabın kapağı birkaç saat açık bırakılmalı ve havalandırılmalıdır. Sonrasında ise yeniden fiş takılabilir ve soğutulabilir. Bu şekilde de hala burnunuza rahatsız edici yemek kokuları geliyorsa mutlaka bir teknik servisten destek isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir