Burun Karıştırmanın Faydası

Burun karıştırmak oldukça kötü bir davranış biçimi olup özellikle çocuklarımızı bu konuda uyararak burun karıştırma alışkanlığını edinmemesini sağlarız. Kötü görüntünün yanı sıra burun içi derinin zarar görmesi sinüs enfeksiyonunun yaşanmasına da sebep olacağı bilinen bir durumdur. Aynı zamanda estetik açıdan da sıkıntıların yaşanmasına sebep olan burun karıştırma, burun deliklerinin genişlemesine ve sonrasında da görüntü olarak sıkıntı yaratabileceği de her daim duyulan ve bilinen bir durum idi.

burun
burun

Bu ve buna benzer sebeplerin yanı sıra burun bakteri yuvası olması sebebi ile de çocukların uzak durması istenen bir organdır. Tıkanıklık durumunda son derece sıkıtı yaratan burun ile ilgili yapılan araştırmalar ise oldukça şaşırtıcı oldu.

Uzmanlar Öneriyor

Yakın bir zaman içinde yapılan bir araştırma sonucunda göre burun karıştırma alışkanlığı bulunan kişilerin daha sağlıklı bireyler olduklarını ortaya çıkardı.

burun karıştırmak
burun karıştırmak

Yapılan araştırma sonuçlarında elde edilen veriler sonucunda uzmanlar ise çocukların burun karıştırmalarına engel olunmaması gerektiğini savunuyorlar. Bunun yanı sıra çocukların burundan çıkardıkları kalıntıları yedikleri de gözlemlenebiliyor. Uzmanların yapmış oldukları açıklamalara göre ise burun kalıntılarını yemek bağışıklık sistemini güçlendiren önemli bir etkendir. Bakterilerin biriktiği fitre görevini üstlenen burunda biriken bu kabuklar bağırsaklara inerek ilaç görevini de üstelenmiş oluyor. Vücuda ve aynı zamanda dişlere de oldukça faydalı olduğu saptanan burun kalıntıları ile ilgili olarak bazı çalışmalarında başladığı açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir