Big Data Nedir?

Big data, büyük veri anlamına gelir ve bu veriler internetin kullanımı gittikçe yaygınlaştığından önemli hale gelmiştir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte veriler oldukça karmaşık bir hal almaya başladı. Verilerin araştırmalardan, gözlemlerden, veri tabanlarından, fotoğraf ve videolardan, ses kayıtlarından, sosyal medya ve dijital platformlardan, sensörlerden ve daha pek çok farklı ortamdan elde edilmesi muhtemeldir. Big data ise bu verilen analiz edilmesi sonucunda sınıflandırılması ve böylelikle işlenebilir ve anlamlı bir hale dönüştürülmesidir. Big data verileri en kullanışlı hale getirip verileri belirli segmentlere ayırarak sade bir şekilde sunmayı hedefler.

Big Data Nedir

Big Data Nasıl Gelişir?

Big data, gün geçtikçe kullanımı artan sosyal medya hesaplarındaki etkileşimler ve aktiviteler, arama motorlarında yapılan arama kayıtları, banka hesaplarında yapılan aktiviteler ve bırakılan izler, çeşitli blog, makale ve sensörler aracılığı ile kurulan etkileşimler ve diğer dijital platformdaki geçirilen vakit içerisinde yapılanların kayıtları işlenerek devasa bir veri yığını oluşturur ve big datanın kaynağı bu şekilde beslenir. Big data ile bu veri yığınları analiz edilir ve sonrasında kullanıcılara işlenebilir verileri sunar. Araştırmalara göre big datayı kullananlar daha yüksek oranlarda başarı ve gelişim göstermektedirler.

Big Datanın Amaçları Nelerdir?

Pek çok alanda big datanın kullanımına rastlamak mümkündür. Big data, yığılan büyük verileri işletme ve kurumlara yönelik de analiz eder. Örneğin kurumların müşteri görüşleri hakkında bilgi edinmesi, yeni pazarlama stratejileri geliştirmesi ve ürün tanıtımı yapabilmeleri big datanın amaçlarından biri olduğu söylenebilir. Satıcılar tüketicilerin davranışlarını izleyip pek çok konuda gözlem ve analiz yapabilirler. Böylece gereksinimlerini belirleyip ürün satışlarını arttırmaya yönelik yeni ve yaratıcı trendler oluşturabilir. Big data sadece iş dünyasında değil her sektörde faaliyet gösterir. Örneğin sağlık hizmetleri, doğal afetlere yönelik tahmin ve koruma tedbirleri, emniyet biriminde suçların azaltılması için kullanılan veri kaynakları bunlardan bazılarıdır. Pek çok veri noktası karşılaştırılır ve birbirleriyle olan ilişkileri analiz edilir. Böylelikle analiz edilen verilere dayanan modellemeler ortaya çıkarılır ve veri noktalarının yerlerine göre çıkan sonuçlardan nasıl etkilendiği ele alınır. Big data ile doğru işlenen veriler hem teknoloji dünyasına hem de bireylere olumlu katkılar sunar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir